Dnia 12.02.2018 r. w MSCDN w Ciechanowie odbyło się szkolenie z serwisów POLONA/2miliony i ACADEMICA. Szkolenie, w którym uczestniczyli również nauczyciele bibliotekarze sieci współpracy i samokształcenia powiatu pułtuskiego obejmowało omówienie obydwu serwisów oraz możliwości korzystania z nich. Prowadził je specjalista z Biblioteki Narodowej, Iwo Hryniewicz.

ACADEMICA  to system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych. Każda instytucja kultury, która przystępuje do tego programu, otrzymuje dostęp on–line do wszystkich zdigitalizowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – w tym do ponad miliona publikacji chronionych prawem autorskim.

POLONA to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator POLONY, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji. Przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu codziennie digitalizowanych jest nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek. Większość należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.