Ukoronowaniem obchodów Roku Oskara Kolberga było uroczyste podsumowanie konkursu regionalnego na prezentację multimedialną „Kultura Puszczy Białej”. 23 maja do biblioteki przybyli uczniowie biorący udział w konkursie wraz ze swoimi nauczycielami. Gościłyśmy również Wicestarostę Pułtuskiego – Pana Andrzeja Doleckiego, który reprezentował fundatora nagród – Starostwo Powiatowe w Pułtusku, władze miasta reprezentowała Pani Sylwia Słojkowska-Affelska – inspektor Samodzielnego Referatu Turystyki i Promocji – znawczyni kultury kurpiowskiej.
W skład komisji konkursowej wchodziły:
1. Halina Witkowska – przewodnicząca, prezes Stowarzyszenia Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna,
2. Grażyna Maria Dzierżanowska – dziennikarka Tygodnika Pułtuskiego,
3. Izabela Kosiorek – kierownik pułtuskiej Filii Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie.

O niepowtarzalną, rodzinną atmosferę uroczystości zadbała przede wszystkim Pani Halina Witkowska - osoba niezwykła, która z wielką pasją poświęca się zachowaniu tradycji kulturowych Kurpi Białych. Za swoją działalność społeczną została uhonorowana w tym roku nagrodą Kurpik 2013 w kategorii – budzenie tożsamosci. „Pełna nazwa nagrody to - nagroda Prezesa Związku Kurpiów za ochronę dziedzictwa kulturowego, budzenie tożsamości i pracę na rzecz wszechstronnego rozwoju regionu kurpiowskiego. Co roku średnio 10 statuetek Kurpika w dziesięciu kategoriach wędruje podczas uroczystej Gali w Ostrołęce  do tych najlepszych, tych najwaleczniejszych, tych, którzy dla małej ojczyzny, dla Kurpi poświęcają swój wolny czas, swoją pracę, siebie, pieniądze… Są pięknym przykładem dla nas, a przede wszystkim dla młodszych pokoleń, bo uczą, posługując się słowami Chętnika „czynić ziemię kurpiowską piękną i bogatą...”. Uczą, aby Kurpie pozostały Kurpiami nie tylko z nazwy, aby Kurpie pozostali Kurpiami ze swoją kulturą, obyczajami, wiarą i charakterem. Aby poznając przeszłość i chroniąc dziedzictwo, tworzyć wizję Kurpi jako regionu i Kurpi jako ludzi, dla których ziemia ta zawsze pozostanie jak matka rodzona. A dla tych, którzy wyjechali dalej czy bliżej, pozostała pierwszą ojczyzną, krajem lat dziecinnych, co „...zawsze zostanie, piękny i czysty, jak pierwsze kochanie...”. I tak jak Oskar jest marzeniem i najwyższym zaszczytem świata filmowego, tak Kurpik ma być marzeniem, i zaszczytem i honorem dla Kurpiów i na Kurpiach”.  (źródło: http://www.eostroleka.pl/kurpiowskie-oskary---historia-nagrody-kurpik,art13263.html, [dostęp: 26 maja 2014 r.]).
Pani Halina w pełni zasłużyła na tę nagrodę, a stworzona przez nią Kuźnia Kurpiowska w Pniewie jest nie tylko miejscem, gdzie z wielkim pietyzmem chroni się tradycyjną sztukę Kurpi Białych, ale też uczy kolejne pokolenia szacunku do dziedzictwa kulturowego regionu.
Wszyscy odwiedzający, oprócz rozlicznych warsztatów, na których uczą się wykonywać kurpiowskie wycinanki, pisanki i hafty, mogą również posmakować lokalnej kuchni, o czym przekonali się również przybyli do biblioteki goście. Przewodnicząca jury nie dość, że mimo upału przywdziała oryginalny, wełniany! strój kurpiowski, to zapewniła gościom wspaniały poczęstunek: drożdżowe bułeczki z serem, jeszcze ciepłe kurpiowskie racuszki i miodowo-cynamonowo-pieprzne fafernuchy, a dla uczestników konkursu pamiątki - wytwory sztuki kurpiowskiej. (Fot.)
Przed wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów uczestnicy spotkania obejrzeli film o tradycjach i sztuce Puszczy Białej, dzięki czemu pogłębili swoją wiedzę o regionie i zawsze będą potrafili odróżnić haft Kurpi Białych od haftu Kurpi Zielonych, a koguta kurpiowskiego nie pomylą z kogutem łowickim… Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że biblioteczna uroczystość, oprócz spełnienia walorów edukacyjnych, była dla wszystkich okazją do miłego spędzenia czasu i że w przyszłości młodzież i nauczyciele równie chętnie będą z nami współpracować.

Decyzją komisji konkursowej nagrodzeni zostali:
Natalia Kroczek – uczennica klasy I Technikum Organizacji Reklamy przy Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku,
Gabriela Kozłowska – uczennica klasy III a Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku,
Damian Biernacki – uczeń klasy II b Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku,
Martyna Pniewska – uczennica klasy III b Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy,
Klaudia Jaszczak – uczennica klasy III c Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy,
Krzysztof Kosek – uczeń klasy III a Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uznania i ofiarowane przez przewodniczącą komisji oryginalne wytwory sztuki kurpiowskiej.

 

xxx