Regulamin konkursu literackiego

 ROMA CAPUT MUNDI

           
Prace uczestników konkursu powstają pod kierunkiem nauczycieli historii, polonistów, bibliotekarzy szkolnych.

Organizator: Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku, ul. Staszica 35, 06-100 Pułtusk,
                       tel. 23 692-27-40, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Cele konkursu:

  • realizacja jednego z kierunków polityki oświatowej: działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej,
  • odkrywanie i promowanie talentów,
  • uwrażliwienie na piękno i bogactwo języka polskiego,
  • rozwijanie zainteresowania literaturą, sztuką, filozofią i historią starożytnego Rzymu oraz językiem łacińskim.

Uczestnicy: konkurs przeznaczony jest dla klas VII i VIII szkół podstawowych powiatu pułtuskiego.

Praca konkursowa: opowiadanie, rozprawka, charakterystyka lub inna forma literacka (minimalnie 1,5 strony – maksymalnie 4 strony formatu A4, czcionka 12, interlinia 1,5).

Tematyka pracy dotyczy postaci, która zdaniem uczestnika konkursu wpłynęła na losy starożytnego Rzymu. Może to być jeden z cesarzy rzymskich, żona cesarza, pisarz, artysta, filozof lub inna rzeczywista postać.


ROMA CAPUT MUNDI (Rzym głowa, stolica świata)

21 kwietnia – każdego roku – Rzym obchodzi rocznicę fundacji miasta (Natale di Roma). Według legendy rozsławionej przez Warrona Reatyńskiego, miasto zostało założone właśnie 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przez mitycznych braci Romulusa i Remusa – synów boga Marsa i Rei Silvi – czystej dziewicy, kapłanki bogini Westy. Od tego dnia bierze początek chronologia rzymska, określana skrótem AUC – Ab Urbe Condita lub Anno Urbis Conditae (od założenia miasta).

Zgłoszenie do konkursu obejmuje przesłanie skanu Karty zgłoszenia (w załączeniu) na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w formie wydruku (za pośrednictwem Poczty Polskiej na adres: Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku, ul. Staszica 35, 06-100 Pułtusk) lub dostarczyć osobiście. 


Przesłanie pracy jest równoznaczne z wyrażeniem zgody rodzica na wzięcie udziału dziecka w naszym konkursie oraz publikację jego zdjęcia oraz imienia i nazwiska wraz z podaniem wieku i nazwy szkoły na naszej stronie internetowej i facebooku.

Pracę należy przesłać w jednym mailu/zgłoszeniu. W przypadku zgłaszania do konkursu większej liczby uczestników – prosimy o oddzielny mail/zgłoszenie dla każdego autora.
W tytule maila należy również podać imię i nazwisko uczestnika oraz hasło Roma caput mundi.

Przed tytułem, prosimy podać imię, nazwisko, wiek autora pracy oraz imię i nazwisko opiekuna merytorycznego i dane szkoły.

Termin nadsyłania zgłoszeń: do końca marca 2023 r.

Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej Organizatora oraz na oficjalnym profilu Organizatora na portalu Facebook wraz z podaniem danych laureatów (imię, nazwisko, wiek, szkoła).

Oceny prac dokona powołane przez Organizatora jury. Laureaci otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Zachęcamy Państwa oraz uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w naszym konkursie.

 

Attachments:
FileFile size
Download this file (ETYKIETA konkursowa.pdf)ETYKIETA konkursowa.pdf570 kB