Fobia czyli stany lękowe, obok depresji to jedne z najbardziej rozpowszechnionych problemów psychologicznych. Fobie dręczą ludzi od zarania cywilizacji. Mogą one pojawić się zarówno w wieku dzięcięcym jak i w dojrzałym życiu. Na szczęście współcześnie stworzono metody radzenia sobie z fobiami. Jedną z nich jest biblioterapia – terapeutyczny wpływ książki. Dzięki tej metodzie człowiek uczy się jak żyć i radzić sobie w kryzysowych sytuacjach.

W dniu 11.04.2013 r. w SOSW w Pułtusku odbyły się warsztaty dla nauczycieli dotyczące fobii i lęków. Uczestniczący w
spotkaniu wychowawcy mogli obejrzeć prezentację multimedialną na w/w temat i zajęcia pokazowe przeprowadzone z uczniami z Ośrodka – niwelujące w znacznym stopniu fobie i lęki. Dorota Karkowska - nauczyciel bibliotekarz rozpoczęła od odczytania bajki (wcielanie się w role bohaterów, odczuwanie emocji) i tekstu opowiadania. Nawiązała do przeczytanego tekstu i poprosiła o opowiedzenie o swoich lękach. Następnie uczniowie na kartonach rysowali swoje lęki i prezentowali wykonane prace pozostałym uczestnikom. Koledzy odgadywali znaczenie rysunków a prowadząca przekazywała autorowi pozytywne sugestie i na konkretnych przykładach tłumaczyła, jak można wyzbyć się lęków. Rysunek (strach) trafiony kulą z papieru, a następnie zniszczony trafi do kosza.

…Fobie słabną, gdy przebywamy z bliską osobą, kimś, komu ufamy i z kim czujemy się bezpiecznietymi słowami prowadząca zakończyła zajęcia.