14 listopada b.r. w bibliotece odbyły się warsztaty plasty-czne: technika zdobienia papieru metodą iris folding , na które licznie przybyły nauczycielki z całego powiatu pułtuskiego. Przez wzgląd na bliski termin i bogactwo symboliki zbliżających się świąt, do ćwiczeń praktycznych wykorzystane zostały motywy bożonarodze-niowe.

Jak podają źródła, technika iris folding pochodzi z Holandii. Iris w dosłownym tłumaczeniu oznacza tęczówkę oka lub przysłonę w aparacie fotograficznym. Folding - zakładanie, plisowanie. Zastosowanie techniki w praktyce polega na naklejaniu pasków papieru "na zakładkę", według przygotowanego wcześniej, spiralnego wzoru. Wykonanie pracy techniką iris folding  jest bardzo łatwe. Należy jednak pamiętać, aby zakładki układać zagiętym brzegiem do środka wzoru, w myśl zasady "od zewnątrz do wewnątrz", do punktu centralnego iris, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zakładki z ozdobnego papieru układa się według kolejności numerów na szablonie, co bardzo ułatwia pracę. Dzięki temu zaprezentowaną technikę śmiało można stosować w pracy zarówno z młodzieżą, jak i z uczniami szkół podstawowych.
W finalnym etapie prace wykonane iris foldingiem  przypominają papierową mozaikę. Technika stwarza wiele możliwości na kreatywne zajęcia plastyczne w trakcie lekcji, jak i podczas zajęć śwetlicowych.

Warsztaty poprowadziła nauczycielka biblioteki Joanna Sobocińska.  

Bardzo cieszy fakt, że tak liczna grupa nauczycieli - nie tylko szkół podstawowych, ale także gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wykazała zainteresowanie prezentowaną techniką, co wpłynęło na decyzję biblioteki o powtórzeniu warsztatów w grudniowym terminie.