1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS (obchodzony od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia –WHO).

„Profilaktyka Zakażeń HIV/AIDS” to projekt, który od kilku lat realizujemy wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pułtusku. W tym roku swoje działania skierowałyśmy do nauczycieli, pedagogów i uczniów gimnazjów i szkół ponadgim-nazjalnych powiatu pułtuskiego.
1 grudnia na zaproszenie organizatorów do biblioteki przybyli nauczyciele i uczniowie: Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku, Publicznego  Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Gzach, Zespołu Szkół nr 2 w Pułtusku, Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, Publicznego Gimnazjum nr 1 w Pułtusku, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku. Łącznie odwiedziły nas 134 osoby, w tym 19 nauczycieli i pedagogów.

Dzięki projekcji filmu edukacyjnego i wykładowi Pani Barbary Duszczyk:

  • uczniowie poznali główne drogi zakażenia wirusem HIV oraz symptomy chorobowe towarzyszące zakażeniu,
  • zostali uczuleni na potrzebę bezpiecznego stylu życia i unikania zachowań ryzykownych,
  • poznali aktualne dane epidemiologiczne w Polsce, Europie i na świecie oraz politykę państwa w tym zakresie,
  • Ÿzostali zapoznani z najbliższymi ośrodkami, gdzie można wykonać testy w kierunku HIV/AIDS. 

    Warto podkreślić, że liczba osób zakażonych HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę. W związku z tym, wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi. A im wcześniej wyposażymy młodzież w tę wiedzę, tym lepiej.
   Od początku epidemii włożono dużo wysiłku i przeznaczono wiele środków na walkę z HIV i AIDS. Zaprocentowało to ogromnymi postępami w leczeniu zakażeń. Dziś, dzięki nowoczesnej terapii antyretrowirusowej, zakażenie nie powinno już kojarzyć się z szybką i nieuchronną śmiercią. Obecnie osoby zakażone, które przyjmują leki antyretro-wirusowe (ARV), mogą normalnie pracować, zakładać rodziny, mieć zdrowe dzieci. Jeśli są pod stałą opieką specjalisty i są leczone zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Żyją tak długo, jak osoby niezakażone. Szczególne znaczenie ma to dla kobiet w ciąży zakażonych wirusem HIV. Zakażona kobieta może urodzić zdrowe dziecko. Wystarczy, że w czasie ciąży wykona test na HIV, a jeśli okaże się, że jest zakażona – podda się odpowiedniemu leczeniu. Lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV, zwłaszcza że ok. 50-70% osób zakażo-nych nie wie o swoim zakażeniu. Tegoroczna kampania na rzecz walki z HIV/AIDS przebiega pod hasłem: JEDEN TEST - DWA ŻYCIA, która m.in. zachęca lekarzy, aby kierowali swoje pacjentki na testy w kierunku HIV, które powinny być wykonane do 10. Tygodnie ciąży oraz między 33. A 37. tygodniem. Takie badanie pozwala na wczesne wykrycie zakażenia HIV.

Ważne:

  • w Polsce 25 % zakażonych HIV to kobiety (na świecie – 50%)
  • w Polsce 50 % osób zakażonych HIV nie wie o swoim zakażeniu
  • w Polsce 1000 osób rocznie dowiaduje się o swoim zakażeniu
  • w Polsce 70-100 porodów rocznie odbywa się u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV


PRZYPOMINAMY:
1 grudnia  Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS
22-29 listopada to Europejski Tydzień Testowania na HIV
3. niedziela maja Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

Krajowe Centrum ds. AIDS: https://www.aids.gov.pl/
Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne Krajowego Centrum ds. AIDS : www.aids.gov.pl

 

 

xxx