3 listopada 2016 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyło się spotkanie z P. Januszem Borzyńskim, dyrektorem Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku. Spotkanie skierowane było do nauczycieli i uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a jego celem była realizacja priorytetu MEN na rok szkolny 2016/2017:
Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych poprzez angażowanie pracodawców w proces dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy.
Młodzież zapoznała sięz ofertą pułtuskiego Cechu, skierowaną do gimnazjalistów – kandydatów do nauki zawodów rzemieślniczych, tzw. pracowników młodocianych. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziła  możliwość nauki zawodu bezpośrednio  w zakładzie pracy, z jednoczesną kontynuacją  nauki teoretycznej w szkole zawodowej. Atutami takiego kształcenia są:

  • wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia wynikające z Kodeksu Pracy,
  • ubezpieczenie emerytalno-rentowe,
  • zaliczenie okresu nauki zawodu do stażu pracy,
  • kwalifikacje zawodowe zdobyte w rzemiośle wysoko cenione w kraju i za granicą.

Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku  proponuje naukę w 20 zawodach rzemieślniczych. Absolwenci nauki zawodu w rzemiośle po uzyskaniu świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej oraz świadectwa czeladniczego mogą kontynuować dalsze kształcenie na poziomie średnim i wyższym. Z różnych przyczyn taka ścieżka nauki może się okazać dla młodzieży najbardziej optymalna, zwłaszcza że pracownicy młodociani podlegają szczególnej ochronie prawnej.

Wszelkich dodatkowych informacji o możliwościach nauki zawodu w rzemiośle można uzyskać w biurze Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku, ul. Świętojańska 16, od pon. do pt.  w godz. 7.30 – 15.30, tel./fax 23 692 25 02, tel. 603 910 199, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.crrip.pl.

 

xxx