Prowadząca: Żaneta Tkaczyk, nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Anny Karłowicz w Pułtusku, członek sieci współpracy i samokształcenia w BP Pułtusk

Przygotujmy:
nożyczki,
pędzelki- 2-3 sztuki,
gąbka - może być zmywak kuchenny, przecięty na 3 części,
butelka szklana lub słoik litrowy,
tektura, np. tył od bloku, format A4,
papier ryżowy ze wzorem drzwi i okien lub serwetka,
farby akrylowe (polecam!) lub plakatowe, koniecznie kolor biały,
farba w sprayu (do pomalowania dachu),
folia aluminiowa,
materiały do wykonania dachu, np. plastikowe łyżeczki (około 40 sztuk), szyszki, łupiny pistacji, płatki osikowe, masa samoutwardzalna, plastelina,
opcjonalnie: pasta strukturalna do decoupaqe, sztuczny śnieg, rafia, elementy dekoracyjne (drewniany krążek, suszone owoce, szyszki itp.),
lakier do decoupage;

Na wykonanie domków sugeruję przeznaczenie około dwóch godzin zajęć lekcyjnych. Na pierwszej myślę, że uczniowie powinni pomalować białą farbą akrylową szklane butelki lub słoiki. Uważam, że plastikowe butelki nie dadzą nam takiego efektu jak szkło. Polecam malowanie farbami akrylowymi, gdyż szybko schną i wystarczy niekiedy jedna warstwa do pokrycia szklanej podstawy. Na pierwszej części zajęć uczniowie mogą przygotować również daszek - do dekorowania papierowego stożka można użyć wielu rzeczy - tu ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia (prezentowane przeze mnie domki mają daszki z płatków osikowych, szyszek, plastikowych łyżek i łupin pistacji), młodsze dzieci mogą pomalować papierowy stożek lub okleić kawałkami kolorowego papieru bądź plasteliną. Jak wcześniej wspomniałam, tu ogranicza nas tylko kreatywność i dostępność materiałów. Może być potrzebny pistolet do kleju na gorąco - w przypadku materiałów typu szyszka, łupiny, orzechy…
Do dekorowania pomalowanej butelki polecam papier ryżowy, na jednym formacie papieru, w zależności od rozmiaru nadrukowanych wzorów powinniśmy mieć 3-5 wzorów drzwi i okien (niestety, zakup papieru ryżowego w naszej okolicy graniczy z cudem, dlatego pozostaje nam Internet.) Może uda się Państwu zdobyć serwetki papierowe z podobnym wzorem, dzieci mogą również te elementy po prostu namalować lub wydrukować na zwykłym papierze i nakleić.
Wycinamy wzór nożyczkami lub aby było bardziej profesjonalnie - moczymy wodą krawędzie wybranego wzoru, wykorzystując pędzelek i delikatnie wydzieramy wzór. Naklejamy na butelkę za pomocą kleju do decoupage.
Dalsze ozdabianie butelek jest kwestią kreatywności i pomysłów - prezentowaną butelkę ozdobiłam malując ją farbami akrylowymi za pomocą gąbki (barwy dobrałam do kolorystyki wzoru na papierze ryżowym). Jako paletę malarską polecam kawałek folii aluminiowej - prosty i praktyczny pomysł.
Acha, jak zdjąć naklejki fabryczne ze słoików i butelek? Proponuję prosty, trochę żmudny pomysł, aczkolwiek skuteczny. Malujemy co jakiś czas naklejkę olejem roślinnym, najlepiej dzień wcześniej, bo trochę to potrwa. Jak wspomniałam, czynność tę powtarzamy do skutku. Jeśli pozostanie nam klej na powierzchni szklanej, usuniemy go za pomocą wacika kosmetycznego nasączonego zmywaczem do paznokci. Po tych zabiegach myjemy naszą butelkę.
Daszki domków mogą pozostać naturalne - nie pomalowane, w przypadku plastikowych łyżeczek polecam farbę w sprayu - dokładnie pokryje każdy element.
Kończąc, możemy dodać do naszych domków inne dekoracje - namalować cegiełki lub zrobić je pastą strukturalną. Jeśli to domek zimowy, możemy opruszyć go sztucznym śniegiem. Aby się trzymał na domkach spryskajmy je przed posypaniem lakierem do włosów.
Szczerze polecam ten rodzaj aktywności twórczej.
Powodzenia :)

Film instruktażowy
https://www.youtube.com/watch?v=_MBUHhy3nws&feature=share&fbclid=IwAR2R67SD-soTDpW1bPWVSEOkiiRBSSgBjOurntYSkYlMZug-2lcU9miFPFM

xxx