Warto czytać dziecku od urodzenia, gdyż mózg malucha chłonie język jak gąbka. Trudno przekonać do lektur 15-latka czy 50-latka, którzy nie mają nawyku czytania. To rola najpierw rodziców, a potem także nauczycieli, by wyrobić w dzieciach od małego miłość do książek, co wcale nie jest trudne, gdyż dzieci uwielbiają słuchać czytania. Warunek – dorośli powinni im czytać ciekawe książki, w przyjaznej atmosferze i regularnie, najlepiej codziennie, tak jak codziennie je karmią. Czytanie jest strawą dla umysłu i psychiki więc nie powinno być oferowane od święta. Ważne jest też, by dzieci widziały czytających sobie rodziców i nauczycieli – uczą się przecież przez obserwację i naśladowa-nie.

Dorota Karkowska nauczyciel bibliotekarz przygotowała dla rodziców dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych prezentację w programie genally Dlaczego warto czytać dzieciom i przesłała do placówek oświatowych. Ze względu na dość dużą zachorowalność i transmisję wirusa SARS-CoV-2 spotkania z rodzicami są ograniczone.