27 stycznia 2011r. (w czwartek) odbyło się kolejne w tym roku szkolnym spotkanie nauczycieli bibliotekarzy, zainteresowanych wzbogaceniem własnego warsztatu pracy.

   Prowadząca - Joanna Sobocińska podzieliła się wiadomościami na temat wykorzystania Internetu i multimediów przez nauczycieli bibliotekarzy, jakie zdobyła podczas szkolenia w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Cennym i atrakcyjnym materiałem dla obecnych nauczycieli okazały się elementy prawa autorskiego(m. in. prawo cytatu, prawo przedruku, wybrane w tym zakresie uprawnienia instytucji o charakterze oświatowym (w tym biblioteki), a także podstawowe zasady rozpowszechniania informacji na stronach www przez użytkowników Internetu).

Nauczycielka-bibliotekarz przybliżyła pojęcia bibliotek cyfrowych, bibliotek hybrydowych, pojęcie dygitalizacji zbiorów, omówiła możliwość czerpania ważnych, relewantnych informacji z elektronicznych baz bibliograficznych, po czym wspólnie dyskutowano na temat bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież szkolną.

Mimo, iż nauczyciel-bibliotekarz nie ma obowiązku wykazywać się zaawansowaną wiedzą informatyczną w pracy zawodowej, to uczestnicy spotkania z dużym zainteresowaniem wysłuchali wiadomości o zagrożeniach komputera (jak: wirus, robak, koń trojański, spyware, adware), a także o sposobach zapobiegania im (przez m. in. zapory, programy antywirusowe i inne).

   Prowadząca wspomniała również o innych obliczach Fundacji Wikipedii, "ukrytych" w małoznanych projektach, jak: Wikimedia Commons, Wikinews, Wikicytaty, Wikibooks, a w tym Wikijunior - znakomitych źródłach wiedzy i pomysłów do wykorzystania w pracy z uczniem i nie tylko... Równie szerokie możliwości działania dydaktycznego stwarzają bibliotekarskie i edukacyjne zasoby Internetu, wykaz których otrzymał każdy z uczestników spotkania, dla wzbogacenia własnego warsztatu pracy.

xxx