Uczniowie oraz wychowawczyni klasy II A Publicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Mariola Żebrowska, nawiązała współpracę z Dorotą Karkowską, pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku.
     Głównym celem tej współpracy jest możliwość realizowania Programu przysposobienia do pracy dla uczniów z PSPdP z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku. Założeniem realizowanego programu jest przeniesienie wyuczonych czynności i umiejętności w szersze środowisko społeczne i rozpoczęcie praktyk w różnych instytucjach i placówkach na terenie powiatu pułtuskiego.
Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie mogą realizować wybrane cele i założenia programu, mają możliwość utrwalania i poszerzania posiadanej już wiedzy, zapoznania się z różnymi pracami oraz dokonania samooceny własnych umiejętności i możliwości (po praktycznym poznaniu wybranych czynności i niezbędnych do ich wykonywania umiejętności). Uczniowie  mają możliwość poczuć się (mimo pewnych ograniczeń) pełnowartościowymi członkami społeczności lokalnej, rozwijają wiedzę o kulturze własnego regionu, mają możliwość rozwijania postawy ciekawości, otwartości i poszanowania innych oraz ich pracy. Młodzież  ma również możliwość kształtowania własnych zainteresowań, utrwalania wiadomości i umiejętności zdobytych podczas zajęć edukacyjnych. Ważnym efektem tej współpracy jest  kształtowanie prawidłowej postawy uczniów wobec pracy, w aspekcie motywacji, kompetencji i wykonania.

Podjęta współpraca z Biblioteką Pedagogiczną w Pułtusku to wsparcie w realizacji Programu przysposobienia do pracy dla uczniów PSPdP oraz wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.