Dnia 19.10.2015 r. w Przedszkolu nr 4 w Pułtusku odbyły się zajęcia na temat: Bezpiecznie przez życie – czyli przyjaciele małego człowieka. W trakcie spotkania 5-latki poznały instytucje i numery alarmowe do których mogą zwracać się w trudnych sytuacjach. Wysłuchały tekstu opowiadania "Wypadek na chodniku – pomoc nieoczekiwanych przyjaciół", a następnie odpowiadały na pytania zadawane przez prowadzącą, Dorotę Karkowską. Prowadziły rozmowę z „dyspozytorką pogotowia”, utrwalając przy tym kolejność podawanych informacji na wypadek zasłabnięcia czy utraty świadomości kogoś z członków rodziny lub znajomych. Po dawce informacji i materiału utrwalającego przeszły do kolorowania, rysunków i oceny, czy przedstawiona na nich osoba jest przyjazna małemu człowiekowi, czy ma wobec niego wrogie zamiary.

W grupie 4-latków odbyły się zajęcia Bezpieczeństwo – w oparciu o bajkę „O wilku i siedmiu koźlątkach” braci Grimm
Cele: kształtowanie pozytywnych relacji i poczucia bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa, kształcenie umiejętności słuchania. Rozmowa na temat bajki i udział dzieci w zabawie „Głosy”. Wyjaśnienie, dlaczego nikomu nie wolno otwierać drzwi i jakimi niebezpieczeństwami może skutkować kontakt z osobami nieznajomymi.

• Źli ludzie często podszywają się pod dobrych. Nie zawsze potrafimy rozpoznać głos danej osoby.
  • Na świecie jest wielu dobrych ludzi. Niestety są też złe osoby, które mogą zrobić nam krzywdę.
  • Nie zawsze ktoś, kto wygląda przyjaźnie i częstuje nas czymś lub zaprasza, chce naszego dobra.

Zajęcia w obu grupach przyczyniły się do utrwalenia mądrych zachowań i zapamiętania numerów służb ratowniczych.