Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Kojarzy nam się z rozkwitającą przyrodą, ze słonecznym oddechem wiatru, z pierwszymi zielonymi pąkami pojawiającymi się na gałęziach. Oto na naszych oczach bu-dzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, nieśmia-ło rozkwitają pierwsze kwiaty, ptaki powracają z ciepłych krajów.
   W ramach odchodów Pierwszego Dnia Wiosny - 21 marca w SOSW im. Anny Karłowicz i Miejskim Przedszkolu nr 4 z oddziałami integracyjnymi zostały zorganizowane warsztaty z pracownikiem Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku - Dorotą Karkowską.
Spotkanie obfitowało w szereg atrakcji. Uczniowie i przedszkolaki dowiedzieli się jakie znaczenie dla ludzi miało, a jakie ma obecnie, nadejście wiosny. Poznali najstarsze ludowe zwyczaje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny czyli topienie marzanny. Wysłuchali wierszy i piosenek o wiośnie. Odgadywali w zagadkach zwiastuny wiosny, rozpoznawali głosy ptaków przylatujących w tym okresie do nas oraz zwierzęta budzące się ze snu zimowego. Kolorowe ilustracje ptaków ułatwiły zgromadzonym zapamiętać nie tylko ich nazwy, ale jakie mają wygląd, zwyczaje czy środowisko życia. Następnie uczniowie tworzyli kwiaty (krokusy, przebiśniegi) z różnokolorowej bibuły, a przedszkolaki kukłę marzannę. Ostatnim punktem programu był teatrzyk kamishibai.
Teatrzyk Kamishibai wywodzi się z Japonii i jest techniką opowiadania i czytania. Wykorzystuje się w niej kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniany lub kartonowy parawan, w którym przedstawiana jest opowieść. Opowiadania, które poznali duzi i mali  słuchacze to: Słowik i Cesarz.
Z nich dowiedzieli się, że najważniejszym skarbem na świecie są przyjaciele, ludzie na których zawsze można liczyć i którym można zaufać. Dobrze jest pomagać nawet najmniejszym stworzeniom, gdyż pełnią one niezwykle ważną rolę w przyrodzie. Piękne jest to, że można liczyć również, jak to było w opowieści, na ich pomoc.