Bycie dobrym nauczycielem to nie tylko przekazywanie wiedzy. To także szereg umiejętności interpersonalnych, motywacyjnych i wychowawczych. Oprócz tego, aby nauczać skutecznie, potrzeba czegoś jeszcze – podążania za uczniem, poznania jego potrzeb oraz zrozumienia rzeczywistości, w której funkcjonuje, mówienia tym samym językiem. W dzisiejszych czasach ta rzeczywistość w znacznej części ma wymiar cyfrowy.
Zapraszam do przyjrzenia się najciekawszym narzędziom, które urozmaicą pracę zdalną.​ Zdecydowana większość z nich jest bezpłatna.

Określenie TIK jest skrótem od słów technologie informacyjno- komunikacyjne. Oznacza zatem, że jest to taki sposób nauczania, który odbywa się przez komunikowanie, przetwarzanie, gromadzenie i przesyłanie informacji w postaci elektronicznej. Mówiąc najprościej, oznacza to między innymi stosowanie programów do wykorzystania na tablicach multimedialnych, tabletów, aparatów, wykorzystywanie programów komputerowych, narzędzi do nauki online oraz różnego rodzaju aplikacji. Lecz jest to również stosowanie możliwości komunikacji między uczniem i urządzeniem w postaci cyfrowej, za pośrednictwem komunikatorów czy poczty elektronicznej.

Podstawą stosowania TIK w edukacji jest wspieranie uczniów w rozwoju. Wykorzystanie narzędzi w ten sposób, by uczniowie podczas pracy byli aktywni, a nauczyciele jedynie wspierali uczniów w procesie zdobywania wiedzy.

Dorota Karkowska, koordynator sieci przygotowała dla sieciowców propozycje działań do pracy z uczniami z wyko-rzystaniem TIK. Konsultacje i wymiana doświadczeń odbyły się online poprzez komunikator video w Messengerze.

                                                              https://tiny.pl/c5rr7

xxx