Kolejne spotkanie sieci w dniu 8 stycznia 2019 r. poprowadziła Mirosława Ostrowska nauczyciel bibliotekarz z BP w Ciechanowie. Temat spotkania to Wykorzystanie robotów i programowanie na zajęciach edukacyjnych.
Zaproszenie osoby kompetentnej w tym temacie było odpowiedzią na oczekiwania uczestników, którzy wskazywali na duże zainteresowanie tą problematyką.
Prowadząca przybliżyła nauczycielom znaczenie terminów: programowanie, kodowanie jak również założenia projektu Misja programowanie. Po czym, w części praktycznej, sieciowcy poznali robota Photona oraz aplikację Photon Coding do programowania robota. Ćwiczyli umiejętność korzystania z tabletu (sterowanie robotem po podłodze i macie).Tworzyli algorytmy za pomocą bloczków tekstowych typu „jedź do przodu”, „skręć w prawo”, „skręć w lewo”, itp.
Programowanie nie zawsze związane jest z użyciem komputera o czym mogli przekonać się zgromadzeni, którzy pracowali z matami edukacyjnymi, odkodowując m.in. głowę bałwanka. Rozsypanki wyrazowe, dni tygodnia, drzewa liściaste i iglaste - to tylko niektóre ćwiczenia z elementami kodowania. Po spotkaniu nauczyciele w rozmowie z koordynatorem sieci  Dorotą Karkowska stwierdzili, że warto podjąć rozmowy z dyrektorami placówek w których pracują na temat zakupu robota i mat edukacyjnych, gdyż zajęcia pozwalają ćwiczyć różne umiejętności, tj. logiczne myślenie, spostrzegawczość, analizowanie i rozwiązywanie problemów, planowanie, przetwarzanie i analizowanie poleceń, odczytywanie i zapamiętywanie sekwencji, umiejętność wyciągania wniosków z popełnionych błędów, itd.