1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS
(obchodzony od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia –WHO)

Za nami II edycja programu „Profilaktyka Zakażeń HIV/AIDS”, który realizujemy wspólnie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Pułtusku. Tym razem swoje działania skierowałyśmy do nauczycieli, pedagogów
i uczniów gimnazjów powiatu pułtuskiego.
5 grudnia na zaproszenie organizatorów do siedziby biblioteki przybyli nauczyciele i uczniowie: Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Świerczach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Anny Karłowicz
w Pułtusku, Publicznego Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Gzach oraz Pani Lidia Świętochowska – dyrektor Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi w Dzierżeninie i Pani Monika Plisecka nauczycielka Publicznego Gimnazjum im. Bogdana Jańskiego w Winnicy.

Program spotkania przedstawiał się następująco:

• projekcja filmu edukacyjnego zalecanego przez Krajowe Centrum ds. AIDS, który w przejrzystej uporządkowa-nej formie przedstawia najistotniejsze wiadomości na temat wirusa HIV i choroby AIDS,
  • Ÿquiz dla uczniów sprawdzający ich wiedzę po obejrzeniu filmu,
  • wykład i prezentacja PPT przygotowane przez Barbarę Duszczyk – specjalistkę oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia przy PSSE w Pułtusku,
  • wręczenie uczestnikom materiałów edukacyjnych związanych z HIV/AIDS,
  • dyskusja,
  • ewaluacja.

Jesteśmy pod wrażeniem postawy uczniów – pełnej powagi i zainteresowania tematem oraz ich dużej kultury osobistej – wielkie brawa dla rodziców i nauczycieli. Gimnazjaliści, którzy odwiedzili bibliotekę przełamali wszelkie stereotypy na swój temat - są naprawdę wspaniali.
Brawa również za wyniki quizu, który uczniowie rozwiązali celująco. Dzięki temu organizatorzy są pewni, że osiągnęli cele, jakie sobie stawiali przygotowując ten projekt:

• uczniowie poznali główne drogi zakażenia wirusem HIV,
  • zostali uczuleni na potrzebę bezpiecznego stylu życia, poznali sposoby ograniczania ryzyka zakażenia,
  • poznali aktualne dane epidemiologiczne w Polsce, Europie i na świecie oraz politykę państwa w tym zakresie,
  • Ÿzostali zapoznani z najbliższymi ośrodkami, gdzie można wykonać testy w kierunku HIV/AIDS.

Zarówno wyniki ewaluacji, jak i rozmowy po spotkaniu utwierdziły nas w przekonaniu, że należy kontynuować ten projekt profilaktyczny. W Polsce 50-70 proc. osób zakażonych wirusem HIV nie jest tego świadomych, alarmuje Społeczny Komitet ds. AIDS. Wśród najczęstszych przyczyn tego zjawiska wymienia się:

• Ÿobawę przed stygmatyzacją,
  • nie utożsamianie się z grupami ryzyka: np. narkomanami, ludźmi mającymi przypadkowe kontakty seksualne, mimo że są osoby, które zakażają się bez własnej winy, np. w szpitalu,
  • poczucie wstydu w przypadku badania na obecność wirusa HIV,
  • nieznajomość miejsc, gdzie można wykonać  badania,
  • lęk przed wynikiem testu („chowanie głowy w piasek”),
  • brak zleceń na badanie od lekarza,
  • przekonanie o tym, że złe rzeczy zdarzają się innym, a nie mnie.

Warto podkreślić, że w Polsce od kilku lat obowiązkowe są badania w kierunku HIV/AIDS dla kobiet w ciąży.

Wszystkim przybyłym organizatorzy bardzo dziękują, szczególne podziękowania składamy Pani Barbarze Duszczyk – za pomoc i profesjonalne podejście do naszego wspólnego projektu. Dziękujemy także MCKiS i Cechowi Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Pułtusku – za użyczenie sprzętu, dzięki czemu projekcja filmu była możliwa.

PRZYPOMINAMY:

1 grudnia Światowy Dzień AIDS lub Światowy Dzień Walki z AIDS