Jednym z priorytetów polityki oświatowej państwa jest odbudowa szkolnictwa zawodowego. Dlatego też rok szkolny 2014/2015 uznany został za ROK SZKOŁY ZAWODOWCÓW. W ramach Roku Szkoły Zawodowców biblioteka zorganizowała spotkanie z Piotrem Ulicznym – wieloletnim doradcą zawodowym, ekspertem i promotorem reformy kształcenia zawodowego, który przedstawił zebranym nauczycielom założenia reformy i zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminów zawodowych.
Zwrócił uwagę na konieczność powiązania kształcenia zawodowego z otoczeniem gospodarczym, co powinno skutkować zwiększaniem szans na rynku pracy. Włączenie się pracodawców w ustalanie oferty zawodów oraz programów nauczania, a także kształcenie zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy będzie sprzyjało wyposażeniu absolwentów w oczekiwane kwalifikacje.
Spotkanie w bibliotece miało na celu upowszechnienie idei włączenia pracodawców w proces kształcenia zawodowego i egzaminowania. Wydaje się, że należy podejmować wszelkie inicjatywy, aby ukazać pracodawców jako kluczowych partnerów szkoły zawodowej, mających wpływ na kształtowanie jej pozytywnego wizerunku oraz podnoszenie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego. Docenia to także MEN, a minister edukacji narodowej napisała m.in.: „Dopasujemy kształcenie zawodowe do potrzeb rynku pracy, przygotujemy uczniów do podjęcia zawodu, zorganizujemy praktyki. Będziemy aktywnie pośredniczyć we współpracy pracodawców i szkół. Będziemy też robić wszystko, aby poprawić jakość i efektywność kształcenia zawodowego, zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność. Stworzymy mapę zawodów i szkół, a także portal doradztwa edukacyjno-zawodowego. Pokażemy ofertę szkół zawodowych, wypromujemy dobre praktyki.
Szkoły zawodowe nie powinny być postrzegane jako szkoły drugiego wyboru. Będzie to możliwe tylko wtedy gdy zapewnią solidne wykształcenie i jednocześnie wyuczą zawodu. Każdy uczeń czy rodzic, który będzie wiedział, że szkoła daje wykształcenie na poziomie umożliwiającym pójście na studia, a z drugiej strony daje zawód i pracę, taką szkołę wybierze”. 
Zachęcamy Państwa do skorzystania z zakładki na naszej stronie „Kierunki polityki oświatowej”, gdzie można znaleźć przydatne linki dotyczące kształcenia zawodowego.

xxx