Dnia 7 listopada 2018 r. w SOSW im. Anny Karłowicz odbyła się uroczysta akademia zorganizowania we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Pułtusku z okazji jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zgromadzeni licznie uczniowie i nauczyciele mieli okazję wśród biało-czerwonych barw wysłuchać wierszy i pieśni patriotycznych. Barwy narodowe, godło i własnoręcznie wykonane kotyliony podkreślały patriotyczny charakter wydarzenia. Scenariusz przygotowany przez Panie : Agnieszkę Ciuśniak
i Grażynę Pieńkosz w pełni oddawał ducha tego wyjątkowego święta. Rys historyczny przedstawiony przez Dorotę Karkowską nauczyciela bibliotekarza przybliżył wychowankom okoliczności utraty niepodległości a także wydarzenia z czasów zaborów. Podczas wieczoru zgromadzeni dowiedzieli się, jak ciężko żyło się gdy nie było naszego państwa, a także jak dzielnie nasi rodacy walczyli o to, aby pamięć o Polsce nie została zapomniana. Wśród podniosłych pieśni i wierszy, dało się odczuć ogromną radość i wzruszenie. Utwory Fryderyka Chopina potęgowały nastrój a wspólne odśpiewanie „Roty” i „Piechoty” dały temu wyraz. „Nadzieja” (słowa W. Stachurski, muzyka M. Ziember) w wykonaniu uzdolnionej wokalnie uczennicy Leny Guławskiej uświetniła spotkanie i zachwyciła publiczność. Uczniowie prezentowali również portrety bohate-rów Polski - Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudzkiego, Wincentego Witosa czy Ignacego Paderewskiego a także ich krótką biografię. To oni sto lat temu wnieśli ogromny wkład w odrodzenie Polski.
Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Podziękowanie dla nauczycieli: Grażyny Pieńkosz, Agnieszki Ciuśniak, Katarzyny Barkały, Rafała Olszewskie-go, Janusza Kurowskiego za piękną dekorację, oprawę muzyczną i niepowtarzalny klimat spotkania.