W czwartek 12 maja, w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twar-dowskiego w Gzowie odbyła się lekcja biblioteczna na temat Wartości w życiu ucznia – ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Realizowana tematyka wynikała z kierunków polityki oświatowej państwa: wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy VI, którzy bazując na po-siadanych wartościach i własnych doświadczeniach interpretowali zachowania oraz sytuacje wpisujące się w postawę odpowiedzial-ności, właściwe dla swojego wieku.
Bazując na opowieści Alexa Rovira Dwa wilki, kartach narracyjno-obrazkowych Przygody Pingwina Pingu – Nieznośne śmieci w oceanach oraz treściach metodycznych Aleksandry Krasowskiej, dotyczących wychowania do odpowiedzialności, prowadząca - Joanna Sobocińska, kierownik Filii BP w Pułtusku, rozmawiała na temat wartości uniwersalnych, stanowiących podstawę do dokonywania wyborów w życiu, a następnie w grupach omawiała płaszczyzny, na których uczniowie mogą/powinni wykazać się postawą odpowiedzialności.
Szóstoklasiści zaprezentowali duże wyczucie moralne, przytoczyli wiele ciekawych sytuacji z własnego doświadczenia.

Dziękujemy Pani Joannie Banasiak za zaproszenie oraz współpracę w ramach obchodów XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.