Koniec września to czas, kiedy z wizytą do Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku przybyli uczniowie klas I-IV Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Gzowie. Spotkanie było okazją do realizacji jednego z priorytetów polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024: Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej. Wpisało się w obchody Europejskiego Tygodnia Sportu 2023, przebiegajacego pod hasłem #BEACTIVE .

Zajęcia w postaci gier i zabaw ruchowych w oparciu o wykorzystanie wielkogabarytowych interaktywnych pomocy edukacyjnych: Magicznego Dywanu i Magicznej Ściany przeprowadziła nauczyciel bibliotekarz Patrycja Siemek.

Aby wykonać zadania uczniowie musieli wykazać się zręcznością i refleksem. Podczas aktywności ćwiczyli motorykę dużą, orientację przestrzenną, koordynację wzrokowo-ruchową oraz umiejętności współpracy w grupie. Takie aktywności pomagają kształtować zachowania i postawy prozdrowotne, promują ruch i aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Ruch kojarzy się dzieciom z czymś atrakcyjnym i przyjemnym, dlatego wykorzystujmy każdą okazję do wyrabiania nawyków prozdrowotnych.