Racjonalne żywienie dzieci i młodzieży jest czynnikiem wpływającym na: stan zdrowia, samopoczucie, zdolność efektywnego uczenia się i aktywność ruchową. Styl życia i zachowania zdrowotne, w tym żywieniowe, kształtowa-ne są już w okresie dzieciństwa i młodości. W ciągu ostatnich lat na całym świecie obserwuje się wzrost występowania nadwagi i otyłości w grupie dzieci i młodzieży. Równocześnie dość częstym zjawiskiem jest stan niedożywienia wynikający z żywienia dzieci i młodzieży w sposób nieprawidłowy, ubogi w niezbędne składniki.
W dniu 14.02.2024 r odbyły się zajęcia dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Wychowankowie wysłuchali miniwykładu nauczyciela bibliotekarza Doroty Karkow-skiej i obejrzeli film edukacyjny dotyczący zasad zdrowego odżywiania, ze szczególnym omówieniem piramidy żywieniowej. Sporo radości sprawiło odgadywanie zagadek i udział w quizie/wykreślankach na temat: co warto jeść a czego należy unikać w naszym jadłospisie. Kolejnym etapem zajęć było wypełnianie kart pracy oraz zaprojektowanie własnej piramidy żywienia uwzględniającej zdrowe odżywianie.
Zajęcia miały na celu zdobycie wiedzy na temat tego, co składa się na zdrowy styl życia, uświadomienie wychowankom roli, jaką odgrywa prawidłowe żywienie w życiu, poznanie zasad prawidłowego odżywiania się, wyrabianie nawyków sięgania po właściwe pożywienie i unikania rzeczy szkodliwych, poznanie wartości odżywczych owoców i warzyw.