Dobre relacje wśród uczniów zawsze są możliwe, jeśli wszyscy zaangażują się w budowanie pozytywnych więzi i współpra-cy. Wspólne działania, wspólna nauka i wzajemne wsparcie mogą przyczynić się do stworzenia przyjaznej atmosfery wśród uczniów. Ważne jest, aby uczyć się słuchać innych, szanować ich opinie i pomagać sobie nawzajem. Współpraca zawsze popłaca, więc warto stawiać na kooperację zamiast na konflikty. Zajęcia dla wycho-wanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, które opracowała i poprowadziła Dorota Karkowska nauczyciel bibliotekarz w dniu 05.03.2024 r. były doskonałą okazją do rozwijania umiejętności interpersonalnych i budowania pozytywnych relacji między uczniami. Podczas zajęć uczestnicy uczyli się, jak budować relacje z innymi oraz rozwijać umiejętność współpracy i komunikacji.
Scenki rodzajowe pomogły im lepiej zrozumieć różne sytuacje życiowe i reagować na nie w odpowiedni sposób. Most przyjaźni wykonany przez uczniów symbolizował łączącą ich więź z innymi ludźmi i pokazał, jak ważne jest dbanie o relacje międzyludzkie. Uczestnicy zrozumieli, że zamiast się kłócić i podtrzymywać niepotrze-bne konflikty lepiej jest pójść na kompromis. Dzięki zajęciom uczniowie bardziej zaakcepto-wali siebie i innych, oraz nauczyli się wartościowej współpracy i okazywania wzajemnego wsparcia w relacjach.