Poznawanie przez czytanie. Pod takim hasłem odbyły się zajęcia z grupą przedszkolaków pułtuskiego przedszkola. Dorota Karkowska rozpoczęła spotkanie od roli książki w życiu dziecka. Czytanie powiedziała ”wzbogaca słownictwo, rozwija kompetencje językowe, co ułatwia wyrażanie myśli i uczuć, pomaga odnosić sukcesy w przedszkolu a potem w szkole.” Poprosiła dzieci, by przekazały rodzicom, jak ważny jest czas spędzony razem i czytanie książek 20 minut dziennie codziennie.
Następnie w oparciu o przeczytaną im tego dnia bajkę terapeutyczną "Bajka o szarym słowiku", przeszła do tematu jakim jest nieśmiałość u dzieci.
Na przykładzie bohatera opowiadania pokazała, że jeśli słowik dał radę pokonać nieśmiałość to one też mogą. Dzieci w zaprezentowanym tekście znalazły informacje o tym, jak poradzić sobie z brakiem otwartości i pewności siebie czy kłopotem lub tym co czują. Swoje lęki, obawy ukryły w wagonach „zaczarowanej” lokomotywy.  Ruch, zabawa i śpiew dopełniły chwile spędzone z książką.