W dniu 27.09.2022r. grupa wychowanków z SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku wraz z wychowawcami odwiedziła bibliotekę.     . Podczas wizyty Dorota Karkowska - nauczy-ciel bibliotekarz zapoznała uczestników z pomieszczeniami biblioteki. Dzieci miały możliwość przejścia między regałami wypo-życzalni, zapoznania się z rozmieszczeniem działów bibliotecznych i księgozbiorem. Wychowankowie z wielkim zainteresowa-niem przeglądali książki znajdujące się na półkach. Prowadząca w przystępny sposób opowiadała o zbiorach znajdujących się w bibliotece i zawodzie bibliotekarza. Dzieci poznały zasady wypożyczania książek i dowiedziały się także, jak należy o nie dbać. Kolejnym punktem zajęć było odszukiwanie i rozwiązywanie zagadek ukrytych w czytelni.
Dużą atrakcją dla uczestników spotkania był Magiczny Dywan - interaktywna pomoc dydak-tyczna. Podczas gier takich jak „Baloniki”, czy „Meduzy” wychowankowie ćwiczyli motorykę dużą, orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Poprzez udział w grach sportowych: „Tenis” i „Piłka nożna” dzieci doskonaliły umiejętność współpracy w grupie. Zabawy aktywizujące przeplatane ćwiczeniami relaksacyjnymi i wyciszającymi miały na celu wspomaganie skupienia i koncentracji. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem podcho-dzili do wykonywanych zadań. Wizyta w bibliotece była zachętą do rozwijania zainteresowań czytelniczych. Przybliżyła wychowankom pracę bibliotekarza. Ponadto zajęcia z wykorzysta-niem Magicznego Dywanu sprawiły uczniom wiele radości.