W roku szkolnym 2022/2023 Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku aktywnie włączyła się w obchody Dnia Ziemi. Już w połowie kwietnia odbyły się ciekawe zajęcia ekologiczne dla wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, dotyczące rozwiązań proekologicznych, poprzez które nawet małe dzieci mogą zadbać o planetę Ziemię, jak segregacja odpadów, stosowanie kolorowych pojemników w celu odzyskiwania surowców wtórnych, niezaśmiecanie środowiska naturalnego poprzez lekkomyślne zachowania, w tym akwenów wodnych.

Innym, równie ważnym działaniem był udział placówki w projekcie ekologicznym "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", ogłoszonym na terenie miasta przez Przedszkole Miejskie Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku. Akcja umożliwiła oddanie zalegających, niesprawnych urządzeń elektrycznych do recyklingu. Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród osób dorosłych oraz zwróceie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

Zrealizowane działania świetnie wpisują się w założenia Agendy ONZ 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju, do realizacji której wszyscy jesteśmy zobowiązani.