„Dziecko, z którym rodzice czytają i rozmawiają, już w wieku trzech lat rozumie dwukrotnie więcej słów niż dzieci, którym rodzice nie ofiarowali tego prezentu.”
www.fpc.org.pl/wdomu )

W pierwszej połowie czerwca, podczas XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, przebiegającego pod hasłem Książka jest jak ogród, Bibliotekę Pedagogiczną odwiedziły 3-4 –latki z Przedszkola Miejskiego Nr 5 w Pułtusku pod opieką wychowawczyni Pani Anny Niesłu-chowskiej.
Przedszkolaki zwiedziły pomieszczenia biblioteki, które wywarły na nich duże wrażenie. Spacerując między regałami z książkami poznały najważniej-sze zasady obowiązujące Czytelników (o książki należy dbać, bez względu na to, czy są to pozycje wypożyczone z biblioteki, czy są własnością prywatną; w bibliotece panuje określony porządek, według którego wszystkie książki ustawione są na półkach; w bibliotece obowiązuje ciche, kulturalne zachowanie), a także szukały różnic pomiędzy biblioteką i księgarnią.
Częścią zasadniczą wizyty było głośne czytanie dzieciom tekstu Steve Behling’a pt. Myj ręce!, przez Joannę Sobociń-ską, kierownika Filii, na podstawie którego przedszkolaki utrwaliły postawę dokładnego mycia rąk, połączoną z pokazem i ćwiczeniami praktycznymi, omówiły przykładowe sytuacje, podczas których należy pamiętać o czystości dłoni, a także zapoznały się z rozwiązaniem doraźnym higieny rąk, np. podczas podróży, kiedy zamiast wody można użyć wilgotnych chusteczek, przeznaczonych do pielęgnacji skóry dzieci.
Za aktywny udział podczas zajęć i wykazanie się wiedzą nt. higieny dłoni Grupa Wiewiórki otrzymała DYPLOM wstąpienia do klubu czystości doktor Dosi – głównej bohaterki opowiadania.
Dalsza część spotkania to praca w grupach, gdzie nauczyciel bibliotekarz Dorota Karkowska przeczytała dzieciom bajkę o Królowej Pszczół, wykorzystując karty narracyjno-obrazkowe i Teatrzyk Kamishibai, nauczyła dzieci prostej piosenki o bibliotece oraz zaprezentowała interaktywne książeczki z mówiącym piórem Albik, co pozwoliło maluchom zapoznać się z treścią wybranej książeczki (Weterynarz, Strażacy, Lekarz, Świat zwierząt, Człowiek i przyroda,…) według własnej inwencji.
W tym samym czasie druga grupa przedszkolaków korzystała z gier i zabaw ruchowych na Magicznym dywanie i przy Magicznej ścianie, prezentowanych przez pracowników biblioteki.

Udział w akcji XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom przyniósł wszystkim dużo pozytywnych emocji i ciekawych wrażeń. Sprawił, że 3-4 -latki będą wspominały wizytę z radością, przyjemnością słuchania ciekawych bajek i opowiadań oraz będą kojarzyły bibliotekę z atrakcyjnym miejscem spędzania czasu.
Dziękujemy GRUPIE WIEWIÓRKI za wizytę i czekamy na kolejną…!

- Zespół Biblioteki Pedagogicznej w Pułtusku

Rodzicom i nauczycielom polecamy strony: