Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie FILIA W PUŁTUSKU, jak co roku miała przyjemność wziąć udział w Nocy Bibliotek. Było to niezwykłe wydarzenie, które przyciągnęło licznych czytelników i gości, a także dostarczyło nam wiele radości. Tematem przewodnim było hasło "Absurd nie czytać". Wydarzenie to miało na celu promocję czytelnictwa oraz zachęcanie do korzystania z bogatych zasobów biblioteki. Tego wieczoru biblioteka była otwarta dłużej niż zwykle, aby dać szansę wszystkim zainteresowanym na skorzystanie z jej zasobów. Koordynatorem akcji była Dorota Karkowska, nauczyciel bibliotekarz, która przygotowała różnorodne atrakcje i wydarzenia zapewniając rozrywkę i edukację dla wszystkich. Do akcji włączyły się placówki oświatowe m.in. SOSW im. Anny Karłowicz, Przedszkole Miejskie nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i SP nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku.

Na początku odbył się wieczór autorski, podczas którego mieliśmy przyjemność gościć pisarkę z naszego miasta Panią Ewę Mikołaszek. Spotkanie z autorem cieszyło się dużym zainteresowaniem, a dzieci i nauczyciele mieli okazję poznać kulisy powstawania jej książek, posłuchać niezwykłych wierszy o Pułtusku, ojczyźnie oraz posłuchać opowiadań dotyczących takich wartości jak dobro, tolerancja i prawda.

Ponadto, na terenie biblioteki przygotowano różne stanowiska tematyczne. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w warsztatach plastycznych (wiosenno-jesienne kwiaty z odpadów), czytaniu bajek, zabawie w teatr oraz zabawach na Magicznym Dywanie i Magicznej Ścianie interaktywnej do gry. Dla starszych czytelników przygoto-wano prezentację multimedialną o działalności biblioteki.

W trakcie Nocy Bibliotek osoby chętne mogły korzystać z czytelni, gdzie w spokoju można było czytać i rozmawiać o ulubionych książkach, m.in. o poezji Wisławy Szymborskiej - patronki roku, z innymi miłośnikami literatury. Bibliotekarze byli również dostępni, aby udzielać wszelkich informacji, pomagać w znalezieniu odpowiednich mater-iałów oraz udzielać porad czytelniczych. Wydarzeniu towarzyszyła akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszuki-wanych książek. Ponadto koordynatorka akcji  przygotowała infografikę ABSURDEM JEST NIE CZYTAĆ, którą umieszczono na wystawce, a także rozdawano czytelnikom.

Akcja Nocy Bibliotek w naszej placówce była ogromnym sukcesem. Liczba odwiedzających przekroczyła nasze oczekiwania, a atmosfera była pełna radości i entuzjazmu. Wierzymy, że takie wydarzenia przyczyniają się do promocji czytelnictwa i kultury, a także wzbogacają naszą społeczność. Jesteśmy już teraz podekscytowani przyszłoroczną Nocą Bibliotek i planujemy jeszcze większe atrakcje oraz wydarzenia, aby jeszcze bardziej cieszyć naszych czytelników.