Z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.
W Polsce organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Jak podaje Saferinternet głównym celem Dnia Bezpiecznego Internetu jest: inicjowanie i propago-wanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematy-ką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywne-go wykorzystywania internetu.

Z tej okazji nauczyciel bibliotekarz Dorota Karkowska w dniu 6.02.2024 r. zaprosiła do biblioteki na zajęcia edukacyjne wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku. Prowadząca rozpoczęła zajęcia miniwykładem o korzyściach wynikających z użytkowania Internetu, zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi, działaniach profilaktycznych w szkole, zasadach postępowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy w placówce oświatowej. Nadmieniła o zagrożeniach zdrowotnych wynikających z nadmiernego korzystania z internetu i gier komputerowych. Dopełnieniem zajęć dla dzieci i młodzieży był test wielokrotnego wyboru i escape room - pokój zagadek. Aktywność wychowanków oraz duża znajomość ww. zagadnień niezmiernie ucieszyła wychowawców i prowadzącą spotkanie. Na zakończenie w ramach nagrody uczestnicy mieli możliwość wykonywania zadań na Ścianie Interaktywnej. Sprawdzali swoje umiejętności matematyczne, zręcznościowe i logiczne, dobrze się przy tym bawiąc.zaswiadczenie_DBI_2024.jpg

Za aktywny udział w wydarzeniu, koordynatorka z BP
w Pułtusku oraz zaangażowane w realizację działań
placówki oświatowe otrzymały Zaświadczenie.

W oparciu o przygotowane przez nauczyciela bibliotekarza Dorotę Karkowską materiały online, zajęcia na temat bezpieczeństwa w internecie, pod hasłem „Działajmy razem na rzecz lepszego internetu”, zostały przeprowadzone w Przedszkolu Miejskim nr 3 przy Zespole Szkół nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku.

Analogicznie, zajęcia w związku z obchodami DBI, z wykorzystaniem materiałów opracowanych przez nauczycielkę bibliotekarza Dorotę Karkowską, zostały przeprowadzone w Przedszkolu Miejskim Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku.