Dzień Ziemi został ustanowiony dla podkreślenia znaczenia ochrony środowiska naturalnego oraz promowania działań mających na celu poprawę stanu naszej planety. Jest to również okazja do zwrócenia uwagi na problemy, takie jak zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska czy utrata bioróżnorodności. Celebracja Dnia Ziemi ma na celu uświadomienie małym i dorosłym  jak ważne jest dbanie o naszą planetę i jakie działania możemy podjąć, aby zachować ją dla przyszłych pokoleń
22 kwietnia w bibliotece odbyły się zajęcia edukacyj-ne, które poprowadziły: Ewa Mikołaszek, lokalna poetka i Dorota Karkowska nauczyciel bibliotekarz. Celem spotkania było: kształtowanie świadomości ekologicznej - jak postępować, aby chronić środowisko naturalne.  

Na zajęciach uczniowie klasy III a z PSP nr 1 w Pułtusku wysłuchali listu odczytanego przez nauczyciela bibliotekarza, który został przysłany do biblioteki od planety Ziemi. W  liście tym Ziemia przestrzega o katastrofie ekologicznej i mówi, co każdy człowiek powinien zrobić, by jej uniknąć (pomóż zmniejszyć emisję CO2, ograniczaj zużycie plastiku i promuj zrównoważony rozwój). Następnie uczniowie poznali fakty i ciekawostki dotyczące produkcji ubrań, zużycia wody czy plastikowych odpadów. Dowiedzieli się również, jak smog wpływa na zdrowie człowieka i jakie są sposoby walki z zanieczyszczeniem powietrza. Po zapoznaniu się z tymi informacjami, uczniowie zostali zachęceni do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak segregacja odpadów, ograniczanie zużycia plastiku oraz dbanie o czyste powietrze. Test sprawdzający wiedzę  był świetną okazją do podsumowania zdobytych wiadomości oraz promowania proekologicznych postaw. W drugiej części zajęć Pani Ewa Mikołaszek przeczytała zgromadzonym opowiadanie, które napisała z myślą o Dniu Ziemi. Główny bohater jej opowieści bardzo lubił zbierać różne rzeczy, przez co wyśmiewany był i szykanowany przez kolegów. Jednak z tych "śmieci" robił przecudne prace ekologiczne, o których społeczność uczniowska dowiedziała się dopiero, gdy jego prace zostały nagrodzone w konkursie… Na zakończenie spotkania zgromadzeni tworzyli prace z materiałów wtórnych pod czujnym okiem gościa. Z pozornie bezużytecznych materiałów można stworzyć coś wartościowego i pięknego. Prace wykonane z odpadów przez Panią Ewę Mikołaszek są zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne, o czym uczniowie mogli się przekonać ogladając wytwory wyeksponowane na wystawce.

xxx