W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich odwiedzili nas uczniowie klasy IA z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, dla których zajęcia przygotowała i poprowadziła nauczycielka bibliotekarka Patrycja Siemek. 
Główne cele spotkania:
- wzbogacanie wiedzy z zakresu historii książki,
- rozwijanie kreatywności,
- rozwijanie kompetencji czytelniczych i promocja czytelnictwa.
Na początku spotkania dzieci zapoznały się z ideą i historią Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, które narodziło się z katalońskiej tradycji obdarowy-wania się różami i książkami oraz obejrzały i żywo dyskutowały na temat plakatu wydanego z okazji książkowego święta przez Polską Izbę Książki.
Następnie uczniowie poprzez układanie obrazków w kolejności chronologicznej dowiedzieli się jak wygląd i forma książki zmieniała się na przestrzeni wieków. Zapoznali się także z różnymi typami książek z bibliotecznego księgozbioru, które mogły swobodnie oglądać i doświadczać wieloma zmysłami. Mieli też okazję zobaczyć najstarszą książkę w zbiorach naszej biblioteki - egzemplarz sprzed ponad 160 lat. Dzieci zwiedziły wszystkie pomieszczenia, poznały ich funkcje oraz utrwaliły zasady zachowania się w bibliotece...
Pierwszaki wzięły udział w III edycji Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa (akcja organizowana przez Wypożyczalnię Skrzydeł Biblioteki ZSP w Pliszczynie) i symbolicznie zasiały nasionko kreatywności. Inspiracją do zasiana nasionka było opowiadanie z książki Susanny Isem pt. „Wielka Księga Super Mocy”, którego dzieci wcześniej wysłuchały. Na podstawie tekstu dowiedziały się, jak poprzez czytanie można rozwijać różne umiejętności. Zadaniem wzrastających nasionek jest przypominanie o tym, jak wyniesiona z książek wiedza może kiełkować w prawdziwym życiu.
Dopełnieniem zajęć były zabawy z wykorzystaniem Magicznej Ściany, wspierające aktywność ruchową, pracę zespołową i kreatywność uczestników. Na zakończenie każdy otrzymał zakładkę do książek, a na ręce wychowawczyni przekazane zostały książki polsko-ukraińskie z projektu “Tales of EUkraine” realizowanego przez Polską Izbę Książki.

xxx