"Czytanie porusza” - to tegoroczne hasło przewodnie III edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. W ten szczególny dzień Biblio-teka Pedagogiczna w Pułtusku przygotowała wiele atrakcji i rozrywek z książką. Dla naj-młodszych uczestników akcji - przedszkolaków - teatr Kamishibai. Jest to wywodząca się z Japonii technika opowiadania i głośnego czytania, gdzie z drewnianej skrzyneczki dzieci oglądają ilustracje i słuchają tekstu bajki. Przedszkolaki po raz pierwszy spotkały się z taką formą czytania. "Legenda o Skarbniku” porusza dwa kluczowe zagadnienia:  wartości, jakimi są: wartości rodzinne, odpowiedzial-ność, uczciwość, wiara w siebie oraz śląskość. Uczestnicy słuchali i oglądali opo-wieści o Jorgusiu, osieroconym chłopcu, który jedyną szansę poprawy losu rodziny widzi w pracy w kopalni. Następnie wsłuchiwali się w historię zagubionego pieska Marudka. Opowiadanie stanowiło doskonały pretekst do rozmów i dyskusji na wiele ważkich tematów: doniosłej roli zwierząt domowych, opieki nad pupilami, roli przyjaźni, zdolności przebaczania i innych. Uczniowie starsi, którzy również odwiedzili  naszą placówkę, wykonywali prace plastyczne, rysowali bohaterów swoich ulubionych książek a pozostali, w pracowni multimedialnej  rozwiązywali krzyżówki online nt. znanych i lubianych książek. Podczas tej nocy do każdego z bibliotecznych działów można było wejść z przewodnikiem, dowiedzieć się czegoś nowego o pracy bibliotekarza oraz zwiedzić zakamarki niedostępne na co dzień. W wielu z tych pomieszczeń czekały na naszych Czytelników dodatkowe atrakcje choćby książki z półki bookcrossing do nieodpłatnego przekazania. Nocy towarzyszyła również akcja PODRUJ KSIĄŻCE DRUGIE ŻYCIE, zachęcająca do przyniesienia przeczytanej książki i przekazania jej do naszych zbiorów. Nadmienić warto, że przyniesione książki, a jest ich spory stosik, będą zapewne cieszyły się niemałą poczytnością.

Następnym punktem Nocy bibliotek było ka-wiarniane spotkanie  przy świecach i herbatce z książkami pisarzy minionych epok i współ-czesnych: B. Prusa (Lalka), I .Krasickiego (Alegoria,  Furman i motyl itp.), hrabiego A. Fredry (Paweł i Gaweł, Żona), rozmowa o życiu E. Orzeszkowej z Z. Nałkowską, P. Coelho (Demon i panna Prym), A. Sapkow-skiego (Wiedźmin), J. L. Wiśniewskiego (Sa-motność w sieci). W programie nie zabrakło historii bibliotek, naszego miasta, twórczości własnej (redaktorki Tygodnika Pułtuskiego p. Grażyny) oraz poezji i Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza. Zapadającemu mrokowi towarzyszyła konwersacja, muzyka, piękny śpiew i recytacja w wykonaniu uczniów z SOSW im. Anny Karłowicz, oraz quiz sprawdzający intelektualną formę. Pytania z zakresu literatury, historii i innych dziedzin wiedzy nie sprawiały większych trudności zgromadzonym w bibliotece gościom. Ta „niezwykła noc” upłynęła w atmosferze radości, dobrej zabawy i porywającego czytania najpiękniejszych fragmentów dzieł literackich.

Podziękowanie dla emerytowanych nauczycieli, p. Krystyny Pawłowskiej i Lidii Ziemieckiej prowadzących spotkanie. Aldonie Łaszczyk, Teresie Kopce, Dorocie Karkowskiej - pracownikowi biblioteki za zaangażowanie i poświęcenie swojego cennego czasu, uczniom  SOSW im. Anny Karłowicz za śpiew i recytację, ich opiekunom, paniom: Barbarze Perkowskiej i Ewie Ciok oraz pracownikom biblioteki Dorocie Karkowskiej i Joannie Sobocińskiej za zgłoszenie i przystąpienie do akcji, pomysłowość i piękną dekorację. Do następnego spotkania za rok!
                                                                                                   Więcej zdjęć można zobaczyć w GALERII.

 

xxx