Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku po raz kolejny dołączyła do ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, przebiegającej pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Spotkanie, zorganizowane przez Dorotę Karkowską nauczyciela bibliotekarza, odbyło się 7 września. Tego dnia do biblioteki przybyli przedszkolaki i uczniowie. Czekało na nich niemało atrakcji: zwiedzanie biblioteki, teatrzyk Kamishibai - wywodząca się z Japonii technika opowiadania i głośnego czytania, gdzie z drewnianej skrzyneczki dzieci oglądają ilustracje i słuchają tekstu bajki. Najmłodsi uczestnicy spotkania obejrzeli i wysłuchali z dużym zaciekawieniem dwóch baśni czytanych przez Joannę Sobociń-ską nauczyciela bibliotekarza: Brat i siostra i O rybaku i złotej rybce. Utwory te nawiązują do świata wartości, które mimo zmian cywilizacyjnych, od wieków pozostają niezmienne. Opowiadania stanowiły doskonały pretekst do rozmów i dyskusji na wiele ważkich tematów: doniosłej roli rodziny, miłości, sza-cunku, dobroci oraz zdolności przebaczania. Słuchacze dowie-dzieli się, że chciwość, pazerność często prowadzi na manowce. Następnym punktem programu Nocy Bibliotek było szukanie skarbu, odgadywanie zagadek, malowanie kredkami na wydrukowanych wcześniej kartach losów bohaterów. Zabawa w teatr uświadomiła milusińskim jak wielkie zdolności aktorskie w nich drzemią i jak fajnie można się bawić i miło spędzać czas wolny. Uczniowie zaś poznali historię placówki. Z zaciekawieniem przeglądali kronikę biblioteki. Wyczytali w niej, że 11 marca 1945 r. powstała Biblioteka Pedagogiczna. Wykonując w pamięci działanie matematyczne podali wynik 74, czyli tyle już lat biblioteka istnieje i prowadzi swoją działalność. Ciekawostką jest, że 17 stycznia 1945 roku Armia Radziecka wyzwoliła Pułtusk spod okupacji niemieckiej. Następnie uczestnicy akcji bibliotecznej obejrzeli w czytelni wystawkę i wysłuchali informacji o Marku Hłasce - pisarzu, prozaiku i scenarzyście filmowym, w 50. rocznicę jego śmierci. Gra karciana z cytatami prozy Marka Hłaski była odsłoną specjalną. Radosny nastrój wytworzył się podczas oglądania filmu Ptyś i Bill. Przygarnięty przez rodzinę pies ”rozrabia” w domu i wszędzie tam, gdzie właściciele go ze sobą zabierają. Po projekcji filmu uczniowie rysowali bądź opisywali przygody bohatera filmu lub swojego domowego zwierzaka. Powstały piękne historie namalowane lub spisane na kartkach z bloku rysunkowego. Ale  to nie koniec zabawy...
W wypożyczalni biblioteki pracownicy ukryli skarb, który nie łatwo było odnaleźć. A co ukryte było w srebrnym pudełeczku? Puzzle przedstawiające ekslibris biblioteki. Na zakończenie spotkania zaplanowano rozrywkę umysłową, czyli zagadki tematyczne: o bibliotece, bohaterach z lektur szkolnych, przyrodzie i znanych ludziach. Było miło, zabawnie i edukacyjnie. Dorośli czytelnicy odwiedzający i wypożyczający książki w sobotę mogli obejrzeć wystawkę poświęconą Markowi Hłasce i wysłuchać fragmentu jego opowiadania Brudne czyny, czytanego przez kierownika biblioteki Izabelę Kosiorek. Biblioteka dzięki akcji NOC BIBLIOTEK pozyskała kilkanaście wartościowych książek do swoich zbiorów, a z półki bookcrossingo-wej, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, zniknęły woluminy.