11 lutego w Teatrze Palladium w Warszawie odbyła się konferencja z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, będąca punktem kulminacyjnym ogólnokrajowych działań realizowanych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie.
To wydarzenie organizowane jest przez Polskie Centrum Safer Internet, które tworzy Państwowy Instytut Naukowy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Partnerem głównym wydarzenia jest Fundacja Orange, zaś partnerami Facebook Polska i Google Polska. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka. Konferencja rokrocznie gromadzi wielu znamienitych osobowości, ekspertów, badaczy zagadnienia, a przede wszystkim przedstawicieli sektora edukacyjnego, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą. Jak co roku Bibliotekę Pedagogiczną w Ciechanowie reprezentowała nauczycielka bibliotekarz Joanna Sobocińska z Filii w Pułtusku.
Podczas 16. edycji Dnia Bezpiecznego Internetu poza przemówieniami organizatorów i partnerów wydarze-nia można było wysłuchać kilku innych interesujących wystąpień, uwzględniających problematykę bezpie-czeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu:

  • Dr Szymon Wójcik, FDDSi Julia Piechna, NASK – Dzień Bezpiecznego Internetu w Polsce i na świecie
  • Dawid Łasiński „Pan Belfer”, ZS im. Gen. Chłapowskiego w Bolechowie - Naukowe Łapserdaki, czyli
    o tym jak być wychowawcą w sieci
  • Maciej Budzich, MediaFun - Influencer - zawód przyszłości czy chwilowa moda? Kiedy pomaga, kiedy szkodzi?
  • Ewa Krupa, Prezeska Fundacji Orange - Lekcja: Enter – jak uczyć, gdy wszystko można wygooglować?
  • Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska, Zespół Szkół Specjalnych w Kowanówku - Jak praca projektowa z wykorzystaniem TIK, wpływa na kształtowanie kompetencji cyfrowych i bezpieczeństwo
    w sieci
  • Dr Iwona Chmura-Rutkowska, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu- Być dziewczyną – być chłopakiem, i przetrwać. Cyberprzestrzeń, płeć i przemoc w narracjach młodzieży
  • Dr Agnieszka Wrońska & Marek Sowala, NASK- Ekosystem OSE - bezpieczeństwo, edukacja, rozwój talentów
  • Łukasz Wojtasik, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę - Domowe Zasady Ekranowe, czyli jak korzystać
    z ekranów bez szkody (a nawet z pożytkiem) dla dziecka i całej rodziny;

Warto podkreślić, że w dniu konferencji odnotowano rejestrację rekordowej, 4000-ej lokalnej inicjatywy zgłoszonej do realizacji na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów. Na kanale Polskiego Centrum Programu Safer Internet na YouTube już wkrótce będzie można obejrzeć wystąpienia prelegentów konferencji, do czego gorąco Państwa zachęcamy.

xxx