W Bibliotece Pedagogicznej w Ciechanowie Filii w Pułtusku w tym roku bawiliśmy pod hasłem „To się musi powieść jak w tajemniczym ogrodzie”. Dorota Karkowska koordynator akcji, wzorem lat ubiegłych, była pomysłodawczynią szeregu działań. Stworzyła prezentację w programie genially https://view.genial.ly/6328387b0d7c020012266c9f/interactive-content-to-sie-musi-powiesc-jak-w-tajemniczym-ogrodzie i wspólnie z placówkami oświatowymi (SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, PSP nr 3 w Pułtusku, ZPO w Obrytem, PSP w Przewodowie Poduchownym) uczyniła ten dzień niezwykle ciekawym i atrakcyjnym. Zaprosiła na wirtualny spacer po tajemniczych ogrodach. A po nim do interaktywnej zabawy, w której uczestnicy musieli rozwiązać szereg zagadek wymagających logicznego myślenia oraz współpracy, a także znajomości lektury Frances Hodgson Burnett ”Tajemniczy ogród”. Wyjście z zamkniętego pomieszczenia możliwe było jedynie poprzez rozwiązanie wszystkich zagadek i łamigłówek przygotowanych dla graczy. Dla dzieci odwiedzających tego dnia bibliote-kę czekało kilka innych zadań do wykonania, zaszyfrowanych kodami QR. Pytania dotyczyły odnalezienia na półce bibliotecznej książki „Tajemniczy ogród”, przeczytania fragmentu wyglądu ogrodu, podania autora tekstu, autora tłumaczenia, roku wydania książki, odnalezienia małego ekologicznego ogrodu, ukrytego w zakamarkach biblioteki a wykonanego wcześniej przez wychowanków SOSW im. Anny Karłowicz, itp. Potem już była zabawa na Magicznym Dywanie (nie tylko magia ruchu, ale i wysiłek umysłowy). Szukanie ukrytych kwiatów, rozpoznawanie odgłosów ptaków czy jesienne sprzątanie ogrodu, itp. Uczniowie relaksując się na magicznym dywanie czy matach wyobrazili sobie, że zamieniają się w ogrody. Wyobrazili sobie, jakimi są ogrodami: zamkniętymi, otwartymi dla wszystkich, czy są to ogrody ziemskie, czy może podwodne, podniebne… i co mogą spotkać w tym ogrodzie, jakie rośliny? Czy są w nim kwiaty? A może to ogród polski, angielski czy francuski…”  Aura jesienna sprzyjała również odgrywaniu scenek rodzajowych na swieżym powietrzu i tworzeniu wiszących ogrodów (kokedama, japońska sztuka tworzenia dekoracji roślinnych).

Galeria zdjęć jest dowodem na to, że ogólnopolska Noc Bibliotek jest nie tylko wydarzeniem kulturalnym, ale przede wszystkim ma wymiar edukacyjny. Zajęcia przeprowadzone w bibliotece i w szkołach miały na celu pokazanie uczestnikom, jak ważna w życiu jest przyjaźń, dobroć i miłość oraz konsekwencje ich braku.