14 marca 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Pułtusku odbyło się kolejne spotkanie dotyczące profilaktyki zachorowań na boreliozę. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Barbary Duszczyk z Powiato-wej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pułtusku. Obejrzeli także prezentację dotyczącą boreliozy oraz filmy edukacyjne.
   Inwazja kleszczy w ostatnich latach przybrała znacznie na sile. Jeszcze 10 lat temu było ich aż 10 razy mniej. Dlaczego nagle zosta-liśmy osaczeni tak wielką ilością tych niebezpiecznych pajęczaków? Wszystko wskazuje na to, że największy wpływ na plagę kleszczy miało względne ocieplenie klimatu. Ciepłe zimy i łagodne okresy letnie po-zwalają im na komfortowy rozwój.
Kleszcze są roznosicielami wielu groźnych patogenów, w tym bakterii w kształcie krętka Borrelia burgdorferi, która wywołuje boreliozę. Borelioza jest chorobą trudną i w rozpoznaniu i w leczeniu. W określo-nych warunkach może być odporna na działanie antybiotyków.
Jest kilka powodów, dla których borelioza, zwana też chorobą z Lyme, jest bardzo niebezpieczna. Po pierwsze, brak szczepionki, która by przed nią chroniła. Po drugie, trudności w jej zdiagnozowaniu i często nieoczywiste objawy. Po trzecie wreszcie, niejednoznaczne zalecenia w sprawie jej leczenia. A skutki choroby są bardzo groźne.
Borelioza to choroba bakteryjna. Rozwija się najczęściej w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Niestety, wiele osób igno-ruje jej pierwsze objawy, bądź myli je z symptomami innych infekcji, np. przeziębienia czy grypy.
Pamiętajmy o tym, aby po spacerach w lesie, parku czy na łące dokładnie obejrzeć swoje ciało i zmienić ubrania, tym samym ograniczyć możliwość zarażenia się tą niebezpieczną chorobą.
Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do korzystania z dostępnych źródeł na temat boreliozy i innych chorób prze-noszonych przez kleszcze. Oprócz wydawnictw książkowych polecamy też informacje internetowe, np.:
(http://zdrowie.dziennik.pl/profilaktyka/artykuly/521373,borelioza-objawy-i-skutki-jak-sie-leczy-bolerioza.html).   
(http://gazetalekarska.pl/?p=35011).