Dnia 8.11.11 r. w Przedszkolu Miejskim Nr 5 w Pułtusku, nauczyciel bibliotekarz Renata Lipińska-Stasiak przeprowadziła w ramach doskonalenia zawodowego nauczycieli - warsztaty z zakresu bajkoterapii. Zajęcia były przeznaczone dla dzieci 4-letnich. Wychowawcami grupy są panie  Katarzyna Kalińska i Jolanta Figurska. 

Zajęcia dotyczyły eliminacji i redukcji lęków nocnych z jakimi dzieci sobie nie radzą. 

Głównym założeniem jakie koleżanka chciała osiągnąć w trakcie warsztatów była racjonalizacja doznawanych leków i pokazanie sytuacji lub osób jakie mogą je wywołać. 

W  I części zajęć, wykorzystano bajkę terapeutyczną pt.: „Wujek Bogdan zna pewien trik”, której zadaniem było obniżenie poziomu lęku.

Druga część zajęć - to  pogadanka na temat: co czuł bohater bajki, jakie napotkał trudności i jak sobie z nimi poradził? Dzieci same interpretowały opowiadanie, aby nabrało ono dla nich znaczenia osobistego. 

W III części, dzieci wykonały prace plastyczne do przedstawionego utworu terapeutycznego.

Rysowały wilki, potwory, cienie, duchy. To wszystko, czego się boją. Zajęcia wyraźnie ożywiły się, kiedy dzieci zaczęły dorysowywać swoim strachom śmieszne rekwizyty. Np.: duchowi dorysowano kolczyki, różową sukienkę baletnicy, buty na szpilkach, duży uśmiech, itp. 

Dzieci uświadomiły sobie, że nie ma się czego i kogo bać.

W trakcie tej części zajęć, było bardzo dużo pozytywnej energii. 

Na koniec, zadaniem maluchów było podrzeć potwora, którego narysowały albo zanieść go do domu i zaprzyjaźnić się z nim. Schować do pudełka po butach i zaglądać co jakiś czas czy nie jest mu smutno. Oszpecony duszek miał już nigdy do nich nie powrócić, ponieważ został  „przyklejony do kartki”. Tylko 5 dzieci podarło prace na kawałki. Reszta zabrała „potworki” do domu z wyrażeniem chęci na przyjaźń a także dokarmianie ich liśćmi i szyszkami.

Ten moment ukazał dzieciom, ze czasami warto poznać swój lęk, zaprzyjaźnić się z nim aby nie był taki straszny i nie prowadził do sytuacji lękotwórczych. 

Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach.

Na koniec były wyraźnie zrelaksowane i wyciszone.

Dowiedziały się, że np. wilk, którego się boją, to zwykły piesek, który mieszka w lesie. A duch na ścianie w nocy, to tylko cień gałęzi zza okna. 

Nauczyciel bibliotekarz obiecał dzieciom kolejne zajęcia i spotkanie w przyszłym roku.