Zdjęcie grupowe uczestników wycieczki. W tle Karczma POHULANKATegoroczny Dzień Komisji Edukacji Narodowej nauczyciele bibliotekarze, pracownicy administracji i obsługi, a także niezawodni emeryci Biblioteki Pedagogicznej w Ciechanowie i Filii świętowali na wycieczce, w urokliwych klimatach mazowieckiej wsi polskiej, uchwyconych w zabytkowych obiektach i eksponatach zgromadzonych na terenie skansenu w Sierpcu.

Muzeum Etnograficzne w początkowych latach swojego istnienia gromadziło dobra kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby i ikonografii z terenu powiatu sierpeckiego.           W późniejszych latach obok muzeum utworzono Park Etnograficzny, przez co poszerzono zakres i charakter podejmowanych działań. 
Obecnie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (obchodząc 40-lecie swojego istnienia) zajmuje się gromadzeniem i ochroną zabytków kultury ludowej z terenu Mazowsza północno-zachodniego, o czym mieliśmy okazję naocznie się przekonać.

Spacerując i zwiedzając dobrze zachowane obiekty muzealne podziwialiśmy urokliwe ekspozycje stałe: Wnętrza dworskie końca XIX i początku XX wieku, powozownięTransport dworski w zbiorach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a także galerię zgromadzonych rzeźb Kolekcja rzeźby ze zbiorów Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Dodatkowymi atrakcjami, jakich mieliśmy sposobność doświadczyć na terenie skansenu była przejażdżka wozem konnym wśród kolorowych wiejskich chat i pięknie eksponujących się, malowniczych wierzb przydrożnych, wyrabianie masła w tradycyjnej kierzance połączone z degustacją oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku, wśród rozbrzmiewających wesoło tonów piosenek w wykonaniu dobrze bawiących się uczestników wyprawy.
Pogoda w tym dniu też nie zawiodła, zatem wycieczka była bardzo udana, co z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci…